چگونه خانه هایمان را قرآنی کنیم؟

چگونه خانه هایمان را قرآنی کنیم؟

چگونه خانه هایمان را قرآنی کنیم؟

 

 

 

یکی از مواردی که در زندگی برخی از ما به عنوان یک مسلمان کمتر بدان توجه می شود تلاوت قرآن به عنوان کتاب دینی ما و تعمق در آیات آن است. در حالی که خداوند حکیم در این مورد می فرماید: ای مردم، از سوی پروردگارتان موعظه و اندرزی برای شما آمد، کلامی و قرآنی که مایه شفای بیماری دل ها و روان هاست و چیزی که مایه هدایت و راهنمایی و رحمت برای مومنان است. ای پیامبر به مردم بگو به فضل پروردگار و به رحمت بی پایان او و این کتاب بزرگ آسمانی که جامع همه نعمت هاست باید خشنود بشوند نه به ثروت اندوزی و پست و مقام دنیا و فزونی قوم و قبیله. (سوره یونس آیات ۵۸ ۵۷)

 

ویژگی های خانواده قرآنی

 

اگر ما به آثار خواندن قرآن توجه و قرآن را مانند دوستی در زندگی انتخاب کنیم، آیاتش را بخوانیم و در معانی آسمانی اش تفکر کنیم، پس از مدتی زندگی مان سرشار از نور، روشنایی، طراوت و زیبایی خواهد شد.ما در نیایشی پیش از تلاوت قرآن از خدا می خواهیم: «خدایا! رغبت مرا به قرآن افزون گردان و آن را مایه روشنایی دیده و درمانِ بیماری های دل و از بین رفتن غم و اندوه من قرار ده. خدایا! زبانم را به خواندن قرآن بیارا و چهره ام را با آن زیبا، بدنم را با آن قدرتمند و ترازوی اعمالم را سنگین کن».و در نیایشی که هنگام ختم قرآن می خوانیم، به خداوند می گوییم: «خدایا! قرآن را در دنیا همراه ما، در گور انیس ما، در قیامت شفاعت کننده ما، بر پُل صراط مایه روشنایی، در بهشت همنشین، در برابر آتش دوزخ پوشش و برای اجرای کارهای نیک، راهنمای ما قرار ده.» [بحارالانوار، ج ۸۹، ص ۲۰۶ ۲۰۹]اگر از آغاز تا پایان به آیات و سوره های قرآن نظری بیفکنیم، خواهیم دید که قرآن، بهترین شیوه ها را برای زندگی دنیایی همراه با سعادت به انسان ها نشان داده است؛ زندگی همراه با عزت، سربلندی، برادری و بزرگواری، نه همراه با ظلم و بیداد و ستم.

 

خانه هایمان را قرآنی کنیم

 

خانواده ای که با قرآن انس داشته باشد، از برکات فوق العاده ای بهره مند خواهد شد، برکاتی که تنها منحصر به آخرت نیست بلکه در همین دنیا نیز می توان ثمرات آن را مشاهده نمود . کارکرد وسیع و گرانقدر خانه، آن را مکانی مورد احترام و عنایت قرار داده است؛ اما چنانچه این محل معبدی برای بندگی و ذکر حق واقع شود، خداوند آن را رفیع و عظیم می گرداند. چنان که خطاب به رسول گرامی اش می فرماید: «فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیها اسمه یسبّح له فیها بالغدوّ و الاصال» (نور،۳۶) رفعت و علو حقیقی خاص خداوند متعال است؛ خانه ای که مسجد خداوند و محل تسبیح او باشد، نیز عظیم و مرفوع است.

آنچه از آیه فوق و تفسیر مرحوم علامه طباطبایی (المیزان) استفاده می شود، این است که اگر خانه از هر پلیدی منزه بماند و به ذکر خدا و عبادت او مزیّن شود، رفعت می یابد و از یک چهار دیواری سرد و بی روح خارج می شود و هر چه صبغه الهی و معنویش بیشتر شود، مقامی رفیع تر می یابد که مصداق کامل آن کعبه، خانه خداست. (طباطبایی، ۱۳۶۳: ج ۱۵، صص ۱۷۹ ۱۷۸)یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که آموزه های دینی ما همانگونه که به نورانیت ظاهری منزل سفارش کرده به نورانیت باطنی آن نیز توجه نموده است. ما انسان ها برای نورانی کردن ظاهر منزل، سعی می کنیم خانه هایمان را در مکان هایی بنا کنیم که نور بیشتری جذب می کنند. همچنین برای افزایش روشنایی، از انواع لامپ و چراغ نیز استفاده می کنیم. اما برای نورانیت باطنی آن چه باید کرد؟یکی از مشخصه های خانه قرآنی آن است که چنین خانه هایی به برکت قرآن، از نورانیت باطنی نیز برخوردار می شوند چنانکه پیامبر اعظم(صلی الله و علیه وآله) در این زمینه می فرماید:«نوروا بیوتکم بتلاوة القرآن...فإن البیت إذا کثر فیه تلاوة القرآن... أضا لأهل السما کما تضی نجوم السما لأهل الدنیا»[۱]با تلاوت قرآن، خانه هایتان را روشن کنید، زیرا هرگاه در خانه بسیار تلاوتِ قرآن شود، آن خانه برای اهل آسمان می درخشد همانگونه که ستارگان آسمان برای اهل زمین می درخشند.

 

محل ریزش برکت الهی

 

امروزه به رغم اینکه منازل کاهگِلی و خشتی کمتر وجود دارند و مسکن و خانه، با شتاب بیشتری در حال قد کشیدن هستند، همچنین با وجود اینکه میزان درآمدهای افراد رشد قابل توجهی نموده است و نیز نعمت های الهی به طور چشمگیری در میان مردم افزایش پیدا کرده است، اما با همه اینها کمتر کسی را می بینیم که ننالد، به راستی چه اتفاقی افتاده که با وجود این همه نعمت و با وجود این همه رفاه و آسایش نسبی که امروزه همگان از آن برخوردارند، اما باز هم بسیاری از مردم می نالند؟چرا پدربزرگ های ما با وجود اینکه از نعمت برق محروم بودند و به جای آن از چراغ های کم فروغ استفاده می کردند یا به جای خانه های مجلل و شیک، در خانه های گِلی و گنبدی زندگی می کردند یا به جای اتومبیل های آخرین مدل، با اسب و الاغ، مسافت ها را طی می کردند، از زندگیشان راضی بودند و اینقدر نمی نالیدند؟شاید یکی از علت های این مسأله این باشد که در حساب و کتاب برخی از امروزی ها، فرمولی به نام «برکت» جایش را به بالا بردن ارقام و اعداد داده است.

در حالی که پیشینیان ما قبل از اینکه به اعداد و ارقام چشم بدوزند، در وهله نخست از فرمول «برکت» بهره می بردند و معتقد بودند که زندگی انسان با ارقام و اعداد پولی، سامان نمی یابد بلکه عامل معنویِ به نام «برکت» است که زندگی انسان را رونق می بخشد از همین رو همواره از خداوند درخواست «برکت» می کردند.یکی از شاخصه های خانواده قرآنی این است که بر اثر انس گرفتن با قرآن کریم، از نعمت «برکت» برخوردارند. چنانکه امام صادق (علیه السلام) در این زمینه می فرماید:«الْبَیْتُ الَّذِی یُقْرَأُ فِیهِ الْقُرْآنُ وَ یُذْکَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهِ تَکْثُرُ بَرَکَتُهُ وَ تَحْضُرُهُ الْمَلَائِکةُ»[۲]خانه ای که قرآن در آن خوانده شود و خدا در آن یاد گردد برکتش افزون می شود و فرشتگان در آن حضور می یابند.

 

ورود شیطان ممنوع

 

شیطانی که به دلیل تکبر و خودبرتر بینی، از دستور خداوند سرپیچی کرد [۳] و از درگاه خداوند رانده شد،[۴] نه تنها نخستین دشمن انسان محسوب می شود، بلکه از سرسخت ترین دشمنان او نیز می باشد. از همین رو همواره تلاش می کند تا به هر نحوی که شده انسان را از راه راست، به بیراهه کشانده و او را گمراه کند. اما برای رهایی از توطئه های این دشمن، چه باید کرد؟راه های زیادی وجود دارند که یکی از مهمترین آنها، تلاوت قرآن است. به گونه ای که یکی از برکات خانه ای که در آن قرآن تلاوت شود، این است که مانع نفوذ شیطان می شود.چنانکه امام صادق(علیه السلام) در این زمینه می فرماید:«الْبَیْتُ الَّذِی یُقْرَأُ فِیهِ الْقُرْآنُ وَ یُذْکَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهِ .... تَهْجُرُهُ الشَّیَاطِینُ»[۵]خانه ای که قرآن در آن خوانده شود و خدا در آن یاد گردد ... شیاطین از آن دور می شوند.


 

 
 
/ 0 نظر / 10 بازدید