کارنامه شهدا

نوع اصطلاح :
 
عنوان :
 
بیت المقدس 4
عملیات بیت المقدس 4 ،تصرف‌ بلندی‌های‌ شاخ‌ شمیران‌ و شاخ‌ سومر 
عملیات‌ «والفجر10» علاوه‌ بر آزادسازی‌ «حلبچه» و تصرف‌ چند ارتفاع‌ مهم‌ در منطقه، سبب‌ نزدیکی‌ رزمندگان‌ ایرانی‌ به‌ تأسیسات‌ سد «دربندیخان» گردید. 
همین‌ امر باعث‌ شد که‌ طراحان‌ جنگ‌ به‌ عملیاتی‌ دیگر در این‌ منطقه‌ و همچنین‌ تصرف‌ ارتفاعات‌ مشرف‌ به‌ سد بیندیشند. 
به‌ همین‌ منظور عملیات‌ «یت‌المقدس‌4» در 6 فروردین‌ ماه‌1367 با رمز «یا اباعبدالله(ع)» در منطقه‌ عمومی‌ دربندیخان‌ آغاز شد.

موقعیت منطقه
منطقه مورد نظر برای عملیات، منطقه‌ای کوهستانی است که از شمال به دریاچه دربندیخان و شاخ تمورژیان، از جنوب به دشت مرتکه و ارتفاعات شاخ خشیک و بمو، از شرق به رودخانه زیمکان و کوه بیزل، از غرب به سد دربندیخان و ارتفاعات قاشتی منتهی می‌گردد. مهمترین ارتفاعات و عوارض این منطقه عبارتند از: شاخ سورمر، شاخ شمیران، برددکان، دریاچه دربندیخان و دشت تولبی. ارتفاعات مذکور بر اکثر جاده‌های ارتباطی و عقبه خودی و دشمن در منطقه تسلط دارند.
استعداد دشمن
منطقه عملیاتی که در حوزه استحفاظی سپاه یکم قرار داشت، توسط لشکر 36 پیاده، که تیپ‌های 602، 238، 106 و یک گردان تانک و یک گردان کماندویی را تحت امر خود داشت، پدافند می‌شد. یگان‌های تقویت این لشکر نیز به هنگام عملیات بیت المقدس - 4 عبارت بودند از: تیپ‌های 38 و 506 پیاده، 50 زرهی، 68 نیروی مخصوص و گردان مستقل 7 حراست مرزی.
این‌ عملیات‌ با طراحی‌ سپاه‌ و هدایت‌ قرارگاه‌ «کربلا» که‌ فرماندهی‌ پدافند منطقه‌ فاو را نیز برعهده‌ داشت، در تکمیل‌ عملیات‌ حلبچه‌ اجرا شد. 
نیروهای‌ عمل‌ کننده‌ در همان‌ ساعات‌ نخستین‌ حمله‌ موفق‌ به‌ فتح‌ ارتفاعات‌ مهم‌ منطقه، همچون‌ «شاخ‌ شمیران» و «شاخ‌ سومر» که‌ مشرف‌ بر سد دربندیخان‌ است، شدند. 
دشمن‌ ضمن‌ اجرای‌ آتش‌ شدید توپخانه، به‌ بمباران‌ شیمیایی‌ منطقه‌ پرداخت‌ و پس‌ از کاستن‌ از توان‌ یگان‌های‌ ایرانی، پاتک‌ سنگین‌ خود را آغاز کرد. 
به‌ این‌ ترتیب‌ ادامه‌ عملیات‌ میسر نشد و تنها ارتفاعات‌ آزاد شده‌ حفظ‌ و تثبیت‌ شدند. 
در این‌ عملیات‌ بجز آنچه‌ یادشد ارتفاعات‌ «پشت‌ قلعه» و «کبیره» به‌ همراه‌9 قله‌ دیگر و روستاهای‌ تولی، شمیران، کانی‌ کوه، سرشات‌ سرو، سرشات‌ خوار و چند دهکده‌ دیگر آزاد شد.
تجهیزات‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ در این‌ عملیات‌ به‌ بیش‌ از20 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر،50 دستگاه‌ خودروی‌ سبک‌ و سنگین‌ و تعدادی‌ تجهیزات‌ جنگی‌ رسید و2 تیپ،2 گردان‌ تانک‌ و یک‌ گردان‌ توپخانه‌ دشمن‌ از میان‌ برداشته‌ شد. 
تعداد کشته‌ و زخمی‌های‌ دشمن‌ از مرز1500 نفر گذشت‌ و تعداد اسرا به‌400 نفر رسید. 
غنایم‌ به‌ دست‌ آمده‌ در عملیات‌ بیت‌المقدس‌4 شامل‌15 دستگاه‌ تانک‌ و نفربر و تعداد زیادی‌ تجهیزات‌ سبک‌ و نیمه‌ سنگین‌ می‌شد.

خلاصه گزارش عملیات :
نام‌ عملیات: بیت‌ المقدس‌4 
زمان‌ اجرا: 6/1/1366 
تلفات‌ دشمن: 1900 (کشته، زخمی‌ و اسیر)
رمز عملیات: یا ابا عبدالله (ع)
مکان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ در بندی‌خان‌ عراق‌ - محور شمالی‌ جنگ‌ 
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ 
اهداف‌ عملیات: فتح‌ ارتفاعات‌ مشرف‌ بر سد در بندیخان‌ عراق‌ و تکمیل‌ عملیات‌ والفجر
/ 0 نظر / 4 بازدید